“Ortak Geçmiş Ortak Gelecek” Konulu Konferans Gerçekleştirildi

07 Mart 2022 17:04 UFUKDER | Reyhanlı Ufuk Eğitim Derneği 1042

"Ortak Geçmiş ve Ortak Gelecek" konulu konferans Reyhanlı Ufuk Eğitim Derneği tarafından Mehmet Fatih Tosyalı İmam Hatip Lisesi Konferans Salonunda Suriyeli Sivil Toplum Kuruluşları ve Türk Sivil Toplum Kuruluşlarının katılımı ile gerçekleştirildi.

Sunuculuğunu Mehmet Cunedioğlu’nun yaptığı program, Abdulhamit Ekmen tarafından okunan Kur’an-ı Kerim ve dua ile başladı. Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından katılımcılara dernek çalışmalarını gösteren tanıtım videosu izletildi.

 Tanıtım videosunun gösterilmesinden sonra söz alan Reyhanlı Ufuk Eğitim Derneği Başkanı Diş Hekimi Serdar Çift, davete icabet olarak yağmurlu bir bahar gününde konferans için gelen Yasin Aktay'a ve misafirlere teşekkür ederek dernek hakkında kısa bir bilgilendirme içeren bir selamlama konuşması yaptı.

Konuşmalarının ardından Yasin Aktay, sunumuna başladı. ‘‘Ortak Geçmiş, Gelecek’’ temalı sunum gerçekleştiren Aktay, ortak geleceğimizden bahsetmeden önce ortak tarihimizi konuşmak gerektiğini belirtti ve sözlerine şöyle devam etti:
 “Acılar ve zorluklarla dolu tarihimiz var. Bundan 500 yıl önce, Türkler Suriye'nin imar sürecinde en baştaydı. Geçmişte bizlerin farklı talepleri yoktu. Mısır, Suriye, Türkiye hep aynı amacın ortaklarıydı. Son zamanlarda rejimin uyguladığı zulümlere sessiz kalamazdık, kalmadık ve bu göçü kardeşçe karşıladık. 10 milyondan fazla insan göç etmek yer değiştirmek zorunda kaldı. Başlarda kamplarda pek çoğunu ağırladık, misafir ettik."

 Avrupa Birliğinde olan birlikteliğin Müslüman devletlerinde olması gerektiğini belirten Yasin Aktay aynı zamanda Arap Birliğinin Türkiye Cumhuriyetinin Zeytindalı harekâtı sırasında Türkiye devletini yapılan harekât dolayısı ile kınamasına değindi. Türkiye devletinin bölgeye rejimin baskısından kaçan insanların hak ve hukukunu korumak için girmek zorunda kalmalarını göz ardı edip kınama karar almasını eleştirdi. 

Başta Suriyeli Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri olmak üzere çok sayıda Suriyeli misafirin de bulunduğu konferansta konuşulanların daha doğru anlaşılması için Arapça da sunum yapan Yasin Aktay, katılımcıların ilgisine ve ülkemizin devlet ve millet  olarak muhacirler için yaptığı güzel çalışmalara teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.

Sunumunu gerçekleştirmesinin ardından Ufuk Eğitim Derneğinde katılımcılarla ve Suriyeli Sivil Toplum Kuruluşları ile yüz yüze soru-cevap şeklinde hasbihal etti.

Yorum Ekle

İlk Yorumlayan Siz Olun!
UFUKDER | Reyhanlı Ufuk Eğitim Derneği

Rehyanlı Ufuk Eğitim Derneği'ne ait kurumsal bilgilerin, proje, çalışmalar ve etkinliklerin yer aldığı kurumsal web sitesi.

UFUKDER | Reyhanlı Ufuk Eğitim Derneği

Yeni Mahalle Mehmet Akif Ersoy Caddesi Kübra 6 Apt.B Blok No:5
31500 Reyhanlı / Hatay

Dernek Yazılımı: Medya İnternet™ - Dernek Sitesi Kulga © Tüm Hakları Saklıdır.